Счупихте си лаптопа. Днес ще ви дадем няколко прости съвета преди да потърсите сервиз за лаптопи.
SSTS Сервиз Варна е специализиран сервиз за лаптопи и компютърна техника. Подбрали сме за вас списък с най-честите гаранционни и негаранционни повреди на преносими компютри.
В първата част на тази статия писахме за това какво трябва да правим, ако разлеем течност върху клавиатурата на лаптопа, и какво можем да направим, ако имаме повреден или счупен жак на захранването!
В днешната част на статията ще напишем какво можем да направим в случаите, когато лаптопът ни загрява много и се рестартира. В SSTS Сервиз Варна сме специализиран сервиз за лаптопи и сме подбрали списък с най-честите гаранционни и негаранционни повреди на преносими компютри.
Лаптопът ни загрява прекомерно, а понякога се рестартира или изключва! Какво да правим и какви са признаците на прегряване?
Често се случва наши клиенти да ни носят лаптопите си, защото често се рестартират и не искат да включват. Чували сме всякакви предположения, че хард дискът може да е дефектирал, да се е повредила операционната система, вируси, лоши драйвери и какво ли още не. Естествено, всяко едно от тези предположения може да е вярно, но замислихте ли се дали всъщност лаптопът ви не прегрява?
Как да разберем дали лаптопът ни прегрява и какви са признаците на прегряване?
Прекомерно замърсяване и запрашаване! Задръстени и запушени отвори за охлаждащата струя въздух. Неработещ вентилатор.
Запитахте ли се кога за последен път си почистихте лаптопа? Външно – да, а отвътре? Обърнахте ли внимание на досадното бучене на перката на лаптопа, което с течение на времето се увеличава? Или може би това е постоянно прищракване или бръмчащ звук от вентилатора! А може би вентилаторът не се чува изобщо и след време лаптопът се изключва сам!
Всеки един от тези симптоми може да е признак за неизправност на вентилатора на вашия лаптоп и е много важно да направите обстойна проверка дали всичко е наред. Лаптоп вентилаторите служат за охлаждане на всички вътрешни компоненти в преносимия компютър. Едно не-добре работещо охлаждане може да причини сериозни щети на вашият хард диск (например). В последствие това може да доведе до значително по-ниска производителност на компютъра, загуба на данни и евентуално срив на твърдия диск. Едно не-добре работещо (или неработещо) охлаждане може да причини повреда в процесора, в дънната платка, батерията на вашия лаптоп и практически всичко в системата. Прегряването подлага на допълнително „стресиране“ абсолютно всички хардуерни компоненти и може да причини необратими щети.
Какво е необходимо да направим? На първо място – лаптопът трябва да се поддържа чист. Почиствайте системата. Редовното почистване на компютъра може да предотврати проблеми с охлаждането и вентилатора. От SSTS Сервиз Варна препоръчваме на клиентите си да почистват с обдухване отворите на лаптопа си веднъж на два – три месеца. Преносимият компютър обикновено има поне два отвора – един (най-често отдолу) за поемане на свежа охлаждаща струя въздух, и един (отстрани или отзад) за изпускане на горещия въздух. За почистване/обдухване можете да използвате спрей със сгъстен въздух. Добре е въздухът да се впръсква през кратки интервала, за да избегнете образуване на конденз във вътрешността на компютъра.
Препоръчително е при употреба на лаптопа, той да е поставен на твърда, плоска повърхност. Избягвайте да поставяте компютъра включен върху дрехи, одеяла и други меки повърхности, които биха възпрепятствали достигането на охлаждащ въздух до вентилационните отвори. Това неминуемо ще доведе до прегряване и има опасност от сериозно увреждане на хардуера. Ако е необходимо, можете помислите да си закупите охлаждаща подложка за лаптоп (cooling pad).
От SSTS Сервиз Варна препоръчваме поне веднъж годишно да правите основно почистване на лаптопа – профилактика със смяна на термопастата на процесора. За целта почти винаги е необходимо цялостно разглобяване на компютъра. При повечето бюджетни модели лаптопи, за да стигнете до процесора и охлаждащия вентилатор, ще е необходимо да махнете клавиатурата, горния и долния панел, да разкачите антените за wireless-a, след което да махнете и дисплея, и така докато в ръцете ви не остане дънната платка. При геймърските лаптопи нещата могат да бъдат и по-сложни, защото при тях е напълно възможно да имате допълнително охлаждане за видеокартата. Допълнителна пречка може да се окаже и допълнителните мултимедийни бутони по клавиатурата, по-доброто озвучаване и други компоненти, които изискват по-нестандартна сглобка на компютъра.
Има все пак и лаптопи, на които може да се направи супер бърза и лесна профилактика в дома. Най-често това са повечето модели бизнес клас лаптопи. При тях е необходимо само да отстраним задния капак посредством няколко винтчета, и ще имаме пълен достъп до процесора, охлаждащия вентилатор и по-голямата част от дънната платка. Лесно ще можете да свалите охлаждането, да почистите перката и радиаторите и да смените термо пастата.
Важно: Оглеждайте внимателно за скрити болтчета. Не „напъвайте” пластмасите и компонентите, те трябва да се отделят лесно eдни от други.
Ако обаче не сте правили сами профилактика, или ако не знаете от къде да започнете с отварянето на лаптопа, има голяма вероятност да успеете да го надерете силно по пластмасите и/или дори да го увредите. В такива случаи препоръчваме да занесете лаптопа си за профилактика при професионалисти. Ние ще ви почистим изцяло лаптопа, ще сменим термо пастата, както и всички термо подложки (ако има такива) и ще направим пълна диагностика на хардуера и софтуера.
SSTS Сервиз Варна е специализиран сервиз за лаптопи и компютърна техника. Ние ще диагностицираме точно повредата на вашия лаптоп, ще направим профилактика и необходимия ремонт.
В следващата трета част от статията ще пишем за това, какво да правим ако неволно изпуснем лаптопа си на земята и той не „тръгва“, и как да процедираме, ако лаптопът работи, но не се вижда нищо на дисплея. За финал ще дадем няколко прости, но важни съвета, как да удължим максимално „живота” на своя лаптоп.